Kepek Oluşumunun Nedeni

Bilindiği üzere vücut sürekli olarak kendini yenileyen bir sistemdir. Alınan yaraların bir süre sonra hiç yara alınmamış gibi kayboluyor olmasının nedeni budur mesela. Kepeğin nedeni aslen buna dayanır. Saç derisi de kendini sürekli yenileyen bir yapıya sahiptir. Her gün saç yıkanınca akıp giden ölü deri fark edilmez.

kepek

Ancak bazen yenilenme süresi normalden daha yavaş ilerlediğinde ya da ölü deri bir süre saç derisi üzerinde biriktiğinde, bu tabaka pullar halinde kalkar ve saça karışır. Sonrasında ise kepek sorunu adı verilen saç problemi ortaya çıkmış olur. Kepek toplum içinde saçın kirli olduğu yanılgısını yarattığı için hoş karşılanmaz, ancak asıl sorun beraberinde getirdiği kaşıntı problemidir.

Saçı Kepekten Nasıl Arındırırız?

Saçta oluşan kepeğin nedenleri belli olduğu gibi çözümü de bellidir. Popüler bilgiler dahilinde yayılmış olan birçok evde uygulanabilen yöntemler bulunuyor ancak bunları dikkate almak saçın zarar görmesi ile de sonuçlanabileceğinden güvenmek doğru olmaz.

kepek nedeni

Öncelikle bir dermatolog ile görüşmek gerekir. En etkili yöntem kepek şampuanı kullanmaktır. Eczanelere de danışılabilir bu konuda ve önerilen saç tipine uygun bir kepek şampuanı ile kepekten kurtulunabilir.

 
 
 
 
 
 
 

Copyright © 2020 Kaynak Saç Fiyatları. Tüm Hakları Saklıdır.