Saçlarımız Neden Dökülür?

Protein Eksikliği; Beslenme alışkanlıklarında yeterince proteine yer vermeyen veya protein diyeti yapan kişilerde vücut mevcut proteini muhafaza etmek için savunmaya geçiyor ve saçları dinlenme evresine sokuyor. Protein miktarı azaldıkça 2-3 ay içinde ciddi bir saç kaybı yaşanmaya başlıyor. Yeterli miktarda protein alımı ile sorun ortadan kaldırılabiliyor.

Demir Eksikliği; Saç dökülmesine neden olan demir eksikliğinin bayanlarda menstrüasyon (adet) dönemi ve hamilelik nedeni ile erkeklerden daha fazla olduğu biliniyor. Doğrudan besin yoluyla tüketilen demir mineralinin vücuda eksik alınması veya bağırsaklarda demir emiliminin yetersiz olması tüm metabolizmayı etkilediği gibi saç dökülmelerine de etki ediyor.

saç dökülmesi

Önlenemez Yapısal ve Doğal Nedenler

Genetik Nedenler; Saç dökülmesinin en baskın sebebinin genlerimizle alakalı bildiren uzmanlar, bu kalıtsal özelliğe sahip olan bayanlarda saçlarda azalma görüldüğünü, ancak erkeklerdekinden farklı olarak kellik oluşmadığını belirtiyor.

Hamilelik Ve Sonrası; Gebelik döneminde saçlar büyüme evresindedir. Doğum sonrasında ise saçlar dinlenme fazına geçiyor ve ilk 2-3 içerisinde aşırı miktarda dökülüyor. Bazı kadınlarda bu süre 16 aya kadar çıkabiliyor. Genellikle normal seyrine dönüp, eski miktarlarına ulaşabiliyor.

saç dökülmesine karşı alınabilecek önlemler

Tiroid Hastalığı; Tiroid bezlerinin normal seyrinden  fazla veya az çalışması saç dökülmesine neden olabiliyor, Hastalığın tedavisi tamamlandığında iyi bir bakımla saçlar yeniden büyümeye başlıyor.

Saç Kıran; Saç kıran mikrobunun esir aldığı saçlarda düzgün yüzeyli, dairesel büyüklüklerde yer yer saç kayıpları oluşuyor. Her yaşta görülebilen bu tip saç dökülmelerinde bir doktor muayenesinden sonra verilen ilaç tedavisi ile saçlar yeniden kazanılabiliyor.

 
 
 
 
 
 
 

Copyright © 2020 Kaynak Saç Fiyatları. Tüm Hakları Saklıdır.